wynajem - zalety

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się wynajem długoterminowy. Co istotne, wynajem długoterminowy nie jest formą finansowania przeznaczoną tylko dla dużych firm. Wystarczy, że firma korzysta z jednego samochodu, aby móc zacząć korzystać z tego rozwiązania. Dla małych i średnich przedsiębiorstw wynajem może być nawet ciekawszą opcją niż dla koncernów. Nie zachodzi bowiem potrzeba oddelegowywania osoby do zarządzania pojazdem lub małą flotą, a wszystkie obowiązki związane z opieką nad samochodami przechodzą na firmę zewnętrzną.

Trend polegający na rosnącym znaczeniu tej formy finansowania jest spowodowany m.in. możliwością łatwego ustalenia kosztów związanych z miesięcznymi ratami oraz eksploatacją pojazdów. Dzięki temu od samego początku można zaplanować w budżecie odpowiednie środki przeznaczone na flotę. Dodatkowo wszystkie problemy z serwisowaniem czy ubezpieczeniem są po stronie firmy wynajmującej, a klient może ten czas poświęcić na inne obowiązki.

Z punktu widzenia finansowego to właśnie wynajem jest najbardziej opłacalnym źródłem pozyskiwania pojazdów. Rosnąca popularność wynajmu długoterminowego jest widoczna na przykładzie zwiększającego się udziału pojazdów kupowanych na potrzeby tej usługi w całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce.

Kolejna zaleta wynajmu jest związana z brakiem jakichkolwiek problemów w przypadku chęci wymiany pojazdów na nowe. Dla niektórych okres wynajmu jest wystarczającym czasem eksploatacji. Ci użytkownicy nie chcą mieć kłopotu z późniejszą odsprzedażą, która może ciągnąć się przez długi czas.

Najem pojazdu ma jeszcze jedną ważną zaletę z punktu widzenia firmy. Nie ogranicza on zdolności kredytowej. Istnienie wielu opcji finansowania oznacza przede wszystkim szerokie spektrum możliwości dla firm. Nie chodzi tylko o dowolność wyboru i konfiguracji pojazdów, ale także o sprawy podatkowe, jak i rachunkowe. Zarówno w jednym, jak też drugim zakresie wynajem pojazdów jest lepszy. Upraszcza działania księgowe, ograniczając je tak naprawdę do jednej zbiorczej faktury, oraz umożliwia uzyskanie korzyści ze względu na niższe podatki dzięki możliwości wliczania poniesionych kosztów w prowadzenie działalności gospodarczej.

W przypadku wypożyczenia pojazdów trzeba pamiętać o konieczności dbania o pojazd. Niektórzy klienci boją się dodatkowych kosztów w przypadku rozbicia bądź uszkodzenia samochodu. Jest to niewłaściwe podejście. Różnice pomiędzy wynajmem a leasingiem nie są wcale takie duże. W obu przypadkach trzeba dbać o pojazdy, ponieważ w momencie ich zwrotu określany jest stopień normatywnego oraz ponadnormatywnego zużycia. Od wyniku oględzin pojazdów zależy to, czy klient (wypożyczający) będzie musiał uiścić dodatkowe opłaty czy też nie. Aby uniknąć komplikacji, warto zawczasu odpowiednio przeszkolić pracowników oraz uczulić ich, na co mają zwracać szczególną uwagę. Warto też zapoznać ich z określeniem zużycia ponadnormatywnego ustalanego przez firmę wypożyczającą.

Wynajem długoterminowy ma wiele zalet, które w Europie Zachodniej zostały dostrzeżone już dawno (auta w wynajmie stanowią nawet 80% wszystkich samochodów służbowych). W Polsce proces popularyzacji jeszcze trwa, ale już w tym momencie widać znaczący wzrost zainteresowania tego typu formą finansowania pojazdów. Usługa wynajmu gwarantuje przedsiębiorcy zewnętrzne finansowanie wykorzystywanych przez niego pojazdów, a także ich kompleksową obsługę administracyjną i serwisową, w tym rejestrację pojazdów, wymianę dokumentów, przeglądy, naprawy czy likwidację szkód. Wynajem pozwala firmie skupić się na właściwej działalności, zdejmując z barków pracowników jeden z najbardziej czasochłonnych obowiązków, jakim jest zarządzanie flotą.

Wynajem długoterminowy to jedna z ciekawszych opcji finansowania pojazdów na rynku. Dzięki tej usłudze klienci mogą z góry określić koszt eksploatacji pojazdu. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia prowadzenia działalności. Jeżeli podsumujemy wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdów, okaże się, że są niewspółmierne do tego, co klient płaci przy wynajmie. Niebagatelnym, a wciąż często niedocenianym elementem liczenia efektywności wynajmu jest ustalenie wartości końcowej. Dzięki zastosowaniu w wynajmie długoterminowym rynkowej wartości pojazdu klient spłaca jedynie różnicę pomiędzy ceną zakupu po rabatach a wartością księgową, nie martwiąc się o uzyskanie korzystnej ceny sprzedaży samochodu używanego. Mimo zmieniających się trendów w kraju nadal pewnym problemem jest bariera świadomości, czyli przyzwyczajenie do posiadania pojazdów, a nie korzystania z nich. Część klientów nadal nie jest przekonana do wynajmu długoterminowego. Jednak gdy przedsiębiorca spróbuje kompleksowo policzyć całkowite koszty użytkowania samochodu wraz z wartością sprzedaży samochodu używanego, prędzej czy później zauważy zalety finansowe i organizacyjne tej opcji finansowania zakupu i utrzymania pojazdu.

powrót